Jakie składniki powinny znaleźć się w dobrej jakości karmie dla psa seniora?

Wiele starszych psów zmaga się z przewlekłą niewydolnością nerek, o czym warto pamiętać wybierając właściwą karmę dla zwierzęcia. Przede wszystkim powinna zawierać ona zdecydowanie mniej białka w porównaniu do tej przeznaczonej do żywienia szczeniąt czy młodszych psów. Ponadto należy zadbać także o obniżona zawartość fosforu w pokarmie, który podobnie jak białko nadmiernie obciąża nerki.

Starsze psy maja zwolniony metabolizm, przez co następuje szybki wzrost tkanki tłuszczowej kosztem tkanki mięśniowej. Wbrew pozorom nie chodzi tu o zagrożenie psa otyłością (choć w takie sytuacji jej pojawienie się nie jest wykluczone), a o problemy związane z magazynowaniem wody, w efekcie czego może dojść do groźnego dla zwierzęcia odwodnienia. To z kolei wiąże się z kolejnym istotnym składnikiem, który powinien stanowić jedną z postaw tworzenia karmy dla starszych psów, czyli wodę. Podawany psu pokarm zawsze powinien mieć odpowiednią wilgotność. Jeżeli zwierze ma bardzo mały lub wręcz znikomy apetyt, najlepszym rozwiązaniem sprzyjającym jego zdrowiu będzie podawanie karmy mokrej. Co ważne, sprawdzi się ona także u psów ze słabym uzębieniem, bowiem nie będą musiały jej rozgryzać.

Bardzo często starsze psy wymagają podawania tabletek, czy to leczących schorzenia czy suplementów diety. Najłatwiejszym sposobem na ich podanie zwierzęciu jest wymieszanie z mokrą karmą.

Sucha karma dla psa seniora

Choć podawanie starszemu psu mokrej karmy daje wiele korzyści, nie warto całkowicie rezygnować z karmy suchej, szczególnie w przypadkach, w których zwierze nie będzie miało większych problemów z jej gryzieniem (tym bardziej, że czynność ta pozwala na mechaniczne oczyszczenie psich zębów z zalegających na ich powierzchni zanieczyszczeń). Suchy pokarm zawiera dużo mniej wody niż mokry, w związku czym, by nie doprowadzić do odwodnienia, nie należy podawać go zbyt wiele czworonogowi, który pije mało wody.

Zasady doboru karmy dla psa seniora

Psy różnią się pomiędzy sobą nie tylko rasą, ale także i potrzebami energetycznymi czy upodobaniami, dlatego też przy wyborze karmy należy kierować się nie tylko ogólnie przyjętymi zasadami doboru pokarmu, ale również indywidualnymi preferencjami czworonoga. Skład karmy jest niezwykle istotny, dlatego też bezwzględnie należy się z nim zapoznać przed dokonaniem zakupu. Powinien być naturalny i wartościowy, wszelkie zbędne dodatki powinny na starcie zniechęcić do zaniechania jej zakupu. W przypadku psów seniorów najbardziej optymalna kaloryczność karmy powinna wynosić 4 kcal/ g. Dodatkowo dobrej jakości karma musi zawierać:

  • węglowodany które będą łatwo przyswajalne przez organizm zwierzęcia,
  • błonnik (około 5%),
  • glikozaminoglikany (w większości psich pokarmów jest to siarczan chondroityny),
  • nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z oleju rybiego - najkorzystniejsze dla zdrowia zwierzęcia są kwasy DHA oraz EPA.

Pies senior jest szczególnie narażony na nadwagę oraz otyłość, dlatego też planując jego dietę należy zadbać nie tylko o to, by znalazły się w niej cenne składniki odżywcze, ale również posiłki nie były zbyt kaloryczne.

Produkt dodano do listy życzeń
Produkt dodano do porównania

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.