Karma dla psa seniora

Wyświetlam 1-20 z 20 produktów

Kiedy pies staje się seniorem?

Choć długość życia psa różni się w zależności od jego rasy i wielkości to jedno jest pewne - otóż każde zwierzę z wesołego, rozbrykanego szczeniaka przeobraża się najpierw w dojrzałego przedstawiciela swojego wspaniałego gatunku, by wreszcie z czasem zacząć się starzeć.

Choć natura dla pozostawionych na jej łasce psów w podeszłym wieku rzadko bywa łagodna - wszak u takiego psa zwiększa się zapadalność na choroby, a zmysły chroniące go przed niebezpieczeństwem zaczynają zawodzić - to bliskość uważnego i zaangażowanego w relację ze zwierzęciem człowieka zmienia reguły gry. Pod naszą troskliwą opieką starszy pies może spędzić długie lata i w dobrym zdrowiu dożyć sędziwego wieku.

Ustalenie granicy wieku po przekroczeniu której zaczynamy mieć do czynienia z psem seniorem nastręczać może jednak pewnych trudności. Nawet jeśli przyjmiemy, że starość wypada na ostatnią ćwiartkę przewidywanej długości życia psa, to przecież wiek ten i tak będzie inny dla dożywającego 8-10 lat doga niemieckiego, a inny dla mogącego dożywać nawet 18 czy 20 lat psa rasy chihuahua miniaturka.

Szybciej starzeją się też psy, które na wcześniejszych etapach życia cierpiały wskutek chorób lub urazów oraz te, które zanim trafiły na odpowiedzialnego właściciela doświadczyły trudnych warunków. Ze względu na to wszystko w weterynarii granica wieku po której możemy mówić o starzejącym się psie jest umowna i uznaje się za nią okolice 7 roku życia.

Warto jednak pamiętać, że starzenie się to proces, który nie przebiega przecież niezauważenie. Przyprószona siwizną sierść, zmieniające barwę czy też mętniejące oczy, stopniowo pogarszające się wzrok i słuch, spadek aktywności i zainteresowania interakcjami towarzyskimi z innymi psami, powolniejsze ruchy, senność... To często objawy starzenia się psa, które zauważamy najszybciej.

Niezależnie jednak od tego kiedy dokładnie dostrzeżemy u psa pierwsze oznaki starzenia, odpowiednie żywienie jest kluczem do wydłużenia jego życia i utrzymania jakości jego żywota na wysokim poziomie. Ze względu na naturalne procesy przebiegające w każdym żywym organizmie u starzejącego zwierzęcia z czasem zaczynają zmieniać się też potrzeby żywieniowe, a gdy będziemy chcieli im sprostać bez wątpienia zainteresuje nas karma dla psa seniora.

Jak zmieniają się potrzeby psa seniora?

Wskutek starzenia się organizmu u psa mogą pojawić się problemy z działaniem mięśni, stawów, wydolnością układu oddechowego i układu krążenia, przez co starzejące się zwierzęta często borykają się z szeregiem chorób i dolegliwości, takich jak cukrzyca, niestrawność, bóle brzucha, zaćma, niedosłuch, ospałość, zaburzenia snu czy zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Odpowiednia karma dla seniora zawierać będzie więc odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych, wysokiej jakości lekkostrawnego białka, mikroelementów oraz innych składników wspomagających pracę stawów i układu krążenia, a także stanowiące ochronę dla starzejących się oczu, jak i zapobiegające odwapnieniu kości.

Organizm psa seniora z wiekiem staje przed niekończącym się pasem nowych wyzwań. Wskutek stopniowo spowalniającego metabolizmu u zwierzęcia zmniejsza się zapotrzebowanie na ilość energii pobieranej z pokarmem. Jeśli przeoczymy ten moment możemy nagle się zorientować, że pupil, który je tyle samo co zwykle, wtem zaczyna tyć - wówczas dobrym rozwiązaniem problemu może okazać się karma dla psa seniora z nadwagą, która pomoże nam zadbać o to, by pies wrócił do prawidłowej wagi. Otyłość nie jest obojętna dla zdrowia naszego psa, pogarsza wszak jakość życia czworonożnego pupila wskutek znacznego obciążenia układu kostnego, stawów i układu oddechowego i krążenia.

Na ogół jednak umysł psa nadąża za zachodzącymi w jego ciele zmianami, możemy więc spodziewać się utraty apetytu i naturalnego zmniejszenia się porcji pobieranego przez psa pokarmu. Aby w takim wypadku nie doprowadzić do niebezpiecznej dla pupila utraty masy mięśniowej warto zapatrzyć się w karmę zawierającą duże ilości lekkostrawnego białka.

Mniejsza ilość pobieranego pokarmu może też prowadzić do wystąpienia w jego organizmie niedoborów, dlatego dobra karma dla psa seniora powinna stanowić pokarm na tyle bogaty w wartości i składniki odżywcze, by zniwelować ryzyko niedożywienia wynikające ze zmniejszenia porcji.

Jaką karmę wybrać i jak ją podawać?

Sucha karma dla psa seniora niewątpliwie stanowi rozwiązanie bardzo wygodne dla opiekuna - można zgromadzić jej zapasy nabywając duże opakowania, a odpowiednio przechowywana niezwykle długo zachowuje świeżość, wysoką jakość i zdatność do spożycia. Taka karma potrafi też zapewnić psu komfort w postaci stałego dostępu do pożywienia, co może okazać się wielkim plusem w przypadku psów zagrożonych utratą masy ciała.

Należy pamiętać jednak, że zęby zużywają się i ścierają z wiekiem, a więc starszy pies może mieć problemy z rozgryzaniem twardych kawałków pokarmu, dlatego należy kontrolować stan jego uzębienia i zdrowie dziąseł.

Jeśli martwimy się o komfort pobierania pokarmu przez starszego psa, dobrym rozwiązaniem bez wątpienia okaże się mokra karma dla psa seniora, która dodatkowo pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto zwrócić uwagę, że pies przyjmujący z mokrym pokarmem odpowiednie ilości wody jest mniej narażony na odwonienie mogące prowadzić do problemów z pracą nerek, układu moczowego i układu krążenia.

Bez względu na to czy zdecydujemy się na karmę dla seniora mokrą czy suchą, zawsze należy pamiętać, by nasze zwierze miało stały dostęp do czystej, świeżej wody.

Warto mieć również na uwadze, że ze względu na spowalniający metabolizm karma dla psa seniora powinna być podawana w temperaturze pokojowej lub nieco wyższej - aby nie wychładzać posiłkiem organizmu, któremu z wiekiem i tak coraz trudniej jest się ogrzać by utrzymać prawidłową temperaturę ciała.

Starzenie nie omija żadnego organu i zmiany z nim związane dotyczą także mózgu. U starszego psa mogą z czasem pojawiać się problemy przypominające demencję, które rozpoznamy dostrzegając pojawiające się u pupila trudności w rozpoznawaniu miejsc i osób. Znana i lubiana karma dla psa seniora, do której pies jest przyzwyczajony, może pomóc w zapewnieniu mu spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Bogata w odżywcze składniki i niezbędne mikroelementy karma dla psa seniora będzie utrzymywała zwierzę w dobrej kondycji i zapewni prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejszając podatność na infekcje i choroby zakaźne, które dla czworonoga w podeszłym wieku mogą okazać się szczególnie groźne.

Produkt dodano do listy życzeń
Produkt dodano do porównania

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.