Karma dla szczeniaka
Acana Wild Coast
ACANA Puppy
Acana Prairie Poultry
ACANA Grasslands Dog
ACANA Pacifica Dog
ACANA Ranchlands Dog
ACANA Wild Prairie Dog
ACANA Grass-Fed Lamb
ACANA Yorkshire Pork
ORIJEN 6 Fish Dog
ORIJEN Red Dog
ORIJEN Small Breed Dog
Wybierając suchą karmę dla szczeniaka powinniśmy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim priorytetem jest skład karmy. Odpowiedni gwarantuje odpowiedni wzrost i rozwój psa. Odpowiednio zbilansowany pokarm przełoży się na długie życie pupila bez chorób. Pełnowartościowa karma dla szczeniaka powinna zawierać 50% mięsa lub ryby i produktów pochodzenia zwierzęcego. Czyli mięsa, tłuszczu, podrobów i oleju.
Co powinna zawierać dobra karma dla szczeniaka ?
Rozróżniamy różne rodzaje karm dla szczeniąt. Uzależnione jest to od ilości mięsa w składzie. Najmniej mają go karmy tak zwane marketowe, gdzie ilość mięsa nie przekracza kilkanaście procent. Za to jest w nich ogromna ilość zbóż, które są swego rodzaju zapychaczem. Po takim pokarmie pies nie będzie miał energii i doskwierał mu będzie głód spowodowany złym składem. Karma dla szczeniaków z 30 procentowym mięsem jest średniakiem, ale na dość przyzwoitym poziomie. Zawiera witaminy i mikroelementy. Karmy z 60 procentowym mięsem i wyżej są bardzo dobrymi na wysokim poziomie. Tutaj mamy pewność, że pies dostanie wszystko co najlepsze.
Większość karm dla szczeniąt ma w swoim składzie mięso z kurczaka. Jeśli nie jest uczulony to bez problemu można mu ją podawać. Jeżeli pojawią się problemy ze strony układu pokarmowego, trzeba wybrać karmę dla psów wrażliwych na przykład z jagnięciną lub łososiem. Jednak mięso mięsu nie równe. Świeże w składzie oznacza to iż faktycznie go tyle tam nie ma, bo zawiera 80 procent wody. Po odliczeniu zostaje mała ilość, a powinno być go przynajmniej 50%. Po wysuszeniu i sproszkowaniu mamy faktyczną ilość procentową. Na to trzeba zwracać uwagę.
Składniki, które powinna zawierać każda karma:
- mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego - zawartość mięsa i jego pochodnych powinna być nie mniejsza niż 50%. Dobrze będzie, jeśli jest go więcej. Im więcej tym lepiej.
- olej rybny, na przykład z łososia i olej lniany - oleje są źródłem kwasów nienasyconych omega-3 i omega-6. Poprawiają funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego oraz przyczyniają się do prawidłowego wzrostu i rozwoju zwłaszcza młodych psów. Pozytywnie wpływają na układ pokarmowy.
- owoce i warzywa - są one źródłem wielu witamin, enzymów i antyoksydantów. Pulpa buraczana obecna w karmie jest źródłem włókna pokarmowego, które sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego. Cykoria również ma podobne właściwości.
- rozmaryn - zapobiega jełczeniu karmy i jest składnikiem zupełnie bezpiecznym dla psiaka.
- jajka - jaja są bogatym źródłem substancji pokarmowych.
- drożdże - pomagają w produkcji prebiotyku i przeciwdziałają wystąpieniu ewentualnych biegunek u szczeniaka.
- witaminy - miedzy innymi witamina D oraz glukozamina.
Witaminy posiadają wiele prozdrowotnych właściwości. Jednak aby uchronić szczeniaka przed objawami niedoborów musi być w składzie karmy ich określona ilość. Wapń, fosfor, magnez, sód, potas, żelazo, chlor, miedź, mangan, cynk, selen i jod to składniki mineralne, które powinny znaleźć się w karmie dla szczeniaka. Odpowiadają za krzepnięcie krwi, dobre działanie układu nerwowego, odpowiadają za równowagę kwasowo-zasadową i wiele innych pozytywnych właściwości. Witamina D to budulec kości. Glukozamina zapobiega uszkodzeniom chrząstki kostno-stawowej, co jest częstym schorzeniem wśród dużych ras.
Dzięki odpowiednim proporcjom szczeniak będzie miał piękną i lśniącą sierść, zdrową skórę, mocne zęby a przede wszystkim nie będzie chorował. Skutkiem będzie prawidłowy rozwój mięśni oraz duża ilość energii.
Czego unikać w karmach dla szczeniaków:
- barwników spożywczych i polepszaczy smaku;
- dużej ilości kukurydzy w składzie, która hamuje wydzielanie się serotoniny oraz jest popularnym alergenem;
- duża ilość zbóż w karmie może być przyczyną nietolerancji pokarmowej;
- soja ze względu na obecność fitoestrogenów może powodować zaburzenia układu rozrodczego.
Karma sucha czy mokra ?
Jaka karma dla szczeniaka ? Zarówno jedna i druga jest potrzebna. Żywienie szczeniaka nie może polegać na podawaniu wyłącznie suchej bądź mokrej karmy. Dla urozmaicenia należy wprowadzić obie i podawać na zmianę zgodnie z zaleceniem ilościowym dostosowanym do wieku oraz wagi. Nieprawidłowe dobranie racji żywieniowych może prowadzić do wielu zaburzeń. Między innymi do otyłości. Bardzo trudno jest odchudzić psa. Trzeba podawać wtedy karmę o obniżonej kaloryczności. I oczywiście dostosować rację żywieniowe, najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii. Albowiem sami nie będziemy w stanie pomóc psiakowi. Tutaj potrzebna jest wiedza i doświadczenie.
Karma dla szczeniaka powinna być odpowiednio dostosowana do wieku. W zależności od producenta różnie to wypada, ale zwykle do 6 miesiąca daje się jeden rodzaj a następnie następny. Oczywiście tego samego producenta. Najgorszym błędem jest podawanie karm różnych firm. Szczeniak może się rozchorować i dostać biegunki. Karma sucha dla szczeniaków poprzez swoją twardą strukturę pomaga pozbyć się płytki nazębnej.
Stałe pory posiłków są ważnym aspektem w żywieniu szczeniaka
Żywienie szczeniaka powinno odbywać się o stałych porach, gdyż reguluje to pracę układu trawiennego. Przyzwyczajenie szczeniaka do regularnej pory posiłków wyzwala w jego organizmie odruchowe wydzielanie soków trawiennych oraz przyzwyczaja się do stałych godzin konsumpcyjnych. Karmienie szczeniąt musi odbywać się według pewnego schematu. Przez pierwsze trzy miesiące należy karmić psa od pięciu do sześciu razy dziennie. Po trzecim miesiącu zmniejsza się częstotliwość do czterech razy. Po ukończeniu sześciu miesięcy dwa razy dziennie, zawsze w tych samych godzinach. Przeważnie rano i wieczorem jako posiłek główny. Między posiłkami można podać przekąski, lecz wszystko z umiarem. Szczeniaki to małe łakomczuchy, dlatego trzeba uważać na proporcje. Niektóre rasy w szczególności wykazują nadmierny apetyt, na przykład labradory. Dosłownie pochłaniają jedzenie, co może być przyczyną otyłości i problemów ze stawami ze względu na dużą masę. Ważną rzeczą jest aby na godzinę przed jedzeniem i godzinę po, pies nie był poddawany wysiłkowi fizycznemu. Nie stosowanie się do tej zasady może skutkować wystąpieniem u pupila skrętu żołądka. Niektóre rasy mają do tego predyspozycje. Najlepszym wyjściem będzie podawać zwierzakowi pokarm po spacerze i odpoczynku.
Karma dla szczeniaka z zawartością mięsa dehadrytyzowanego, czyli poddanego procesowi odwodnienia, jest ważnym elementem w składzie. Dodatkowo kompleks witamin oraz dobrana odpowiednio do wieku gwarantuje pełnowartościowe żywienie szczeniaka. Stałe posiłki zapewniają szczeniakowi przyjazne środowisko, w którym będzie się czuł bezpiecznie i komfortowo. W ten sposób uczymy pupila systematyczności, jednocześnie dbając o jego układ pokarmowy. Długie życie w zdrowiu to cel podstawowy. Wystarczy trochę się postarać aby go osiągnąć.