Sucha karma dla kotów


Kot z natury jest myśliwym. To typowy mięsożerca. Zęby tych zwierząt są przystosowane do zabijania ofiary i rozrywania mięsa. Budowa kociej szczęki umożliwia miażdżenie i żucie pokarmu. Z kolei jego układ pokarmowy jest zaopatrzony w enzymy trawienne i kwas solny w dużym stężeniu, które umożliwiają wstępną obróbkę pokarmu. Niezwykle umięśniony przełyk umożliwia przełykanie większych porcji pokarmu i zwrot niestrawnych elementów takich jak kości. Z kolei specyficzna praca jelit wspomaga przesuwanie pokarmu do dalszych odcinków układu pokarmowego. Stosunkowo mały żołądek przystosowany jest do ciągłej pracy, ponieważ podstawą kociej diety są w naturze małe gryzonie. Biorąc pod uwagę specyfikę budowy układu pokarmowego, naturalne preferencje żywieniowe kotów wolno żyjących, wniosek nasuwa się sam. 

Dobra karma dla kotów powinna składać się przede wszystkim z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zatem decydując się na zakup należy kierować się jakością, a nie ceną.

Sucha karma dla kotów

Karmy suche powinny być podstawą w codziennej diecie pupila. Jednakże z uwagi na bardzo niską wilgotność bezsprzecznie należy pamiętać o zapewnieniu dostępu do czystej wody. Wprawdzie koty jako potomkowie zwierząt pustynnych z natury piją bardzo mało, jednakże zbyt mała ilość płynów może zagrażać prawidłowej pracy pęcherza i nerek. Zatem zawsze należy zadbać o dostęp do świeżej wody. Dobrą metodą jest też uzupełnianie karmy suchej, mokrą. Dobra sucha karma dla kotów charakteryzuje się wysokim procentem mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego, w tym dużą zawartością białka zwierzęcego. Nadmierna ilość składników roślinnych w karmie nie jest wskazana i dostarcza jedynie dużo niepotrzebnych węglowodanów. 

Dobrej jakości sucha karma dla kotów 

Karmy suche niskiej jakości często posiadają powściągliwy skład. Uniemożliwia to dokładne poznanie zawartości mięsa oraz wszystkich dodatków takich jak konserwanty i antyutleniacze.Ponadto karmy słabej jakości posiadają mnóstwo substancji chemicznych zupełnie zbędnych dla mruczka. Podsumowując, skład dobrej jakości karmy dla kota posiada analizę, która oscyluje w proporcjach: białko zwierzęce 33,5%, tłuszcz 20,5%, błonnik 1,7%, wilgotność 8%, popiół 8%, wapń 1,1%, fosfor 0,9%, sód 0,3%, magnez 0,095%. 

Wskazówka

Producenci niskiej jakości karm często uniemożliwiają odczyt analizy i uzyskanie szczegółowych, istotnych informacji takich jak zawartość wapnia, magnezu, sodu i fosforu. Informacje te są bardzo istotne z uwagi, iż pierwiastki te odpowiadają za tworzenie się w kocim pęcherzu kamieni i kryształów. Zatem ich ilość i proporcje w karmie powinny być na granicy niezbędnego minimum. 

Sucha karma dla kotów dobrej jakości na pierwszym miejscu w składzie zawiera mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Dopiero w następnej kolejności pozostają inne składniki takie jak kukurydza i mączka kukurydziana, wysłodki buraczane, suszone jajka, drożdże piwne czy dodatki w postaci ekstraktów ziołowych. Kategorycznie w składzie wysokiej jakości suchej karmy dla kotów nie powinno być zbóż. Są to elementy zbędne dla mruczka, stanowiące wypełniacze i mogące prowadzić do niedoborów pokarmowych.

Układ pokarmowy kota jest biologicznie niedostosowany do trawienia węglowodanów. Konsekwencje długotrwałego stosowania nieprawidłowej diety mogą wręcz zagrażać zdrowiu i życiu pupila. Koci organizm kompletnie nie radzi sobie z przyswajaniem węglowodanów. 

Konsekwencje złej diety 

Spożywanie nadmiaru zbóż prowadzi do nadmiernego odkładania się energetycznej nadwyżki w postaci tkanki tłuszczowej, a stąd już krok do nadwagi, otyłości, problemów ze stawami, otłuszczenia wątroby czy niewydolności nerek. 

Dokonując wyboru suchej karmy należy dokładnie czytać skład. Najlepszą opcją są karmy suche pozbawione zbóż. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu i dostarczają wszelkich niezbędnych składników odżywczych.  Ponadto, pomimo, że pozbawiona zbóż, dobrej jakości sucha karma dla kotów jest droższa, w praktyce okazuje się być tańszą. Wynika to z faktu, iż droższe karmy suche, o bardzo dobrym składzie dostarczają kociemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Zatem kot zjada znacznie mniejsze ilości karmy. W przypadku karm pełnych uzupełniaczy, kociak pochłania jej więcej starając się uzupełnić niedobory niezbędnych substancji do życia.

Karmy mokre

Karmy mokre są doskonałym uzupełnieniem karm suchych, głównie z uwagi na dużo wyższą zawartość wilgotności. Zatem w dużym stopniu oprócz dostarczania składników odżywczych, uzupełniają bilans wodny. Ponadto stanowią dla mruczka wyśmienity deserek. Ponieważ kot jest bezwzględnym mięsożercą, dlatego podobnie jak w przypadku karm suchych, najzdrowsze dla kota są karmy mokre bez dodatku zbóż. 

Dobrej jakości mokra karma zawiera przede wszystkim wysoki poziom mięsa (min. 70%) oraz produkty pochodzenia zwierzęcego w tym podroby. Ponadto w skład karmy powinny wchodzić składniki mineralne i witaminy w odpowiednich proporcjach, z których najważniejsza jest zawartość tauryny. Jest to bowiem aminokwas, którego niedobór może doprowadzić do bardzo groźnej choroby- kardiomiopatii rozstrzeniowej- prowadzącej do nadmiernego powiększenia serca. Ponadto tauryna reguluje temperaturę ciała i wspiera przyswajanie wartościowych tłuszczów z pożywienia. Bierze udział w rozwoju zwojów mózgowych u dorosłych kotów i wpływa na zmysł powonienia. Jest niezbędna dla kociego zdrowia, dlatego codziennie powinna być im dostarczana z pożywieniem w ilości około 500 mg. Dobrej jakości, pełnowartościowe karmy dla kotów całkowicie pokrywają zapotrzebowanie kota na ten aminokwas.  Ponadto nie jest możliwe przedawkowanie mruczka tym aminokwasem, ponieważ żadna jego ilość nie wpływa szkodliwie na koci organizm.  

Karmy weterynaryjne dla kotów

Nadrzędnym zadaniem karm weterynaryjnych dla kotów jest wspieranie leczenia kocich schorzeń. Najczęściej są one stosowane w leczeniu alergii pokarmowej, cukrzycy, kamicy moczowej lub niewydolności nerek. Są również karmy wspierające rekonwalescencję po okresie chorobowym, uspokajające, wspierające leczenie stawów, tarczycy, wątroby czy problemów żołądkowych. Wśród karm weterynaryjnych dla kotów znajdziemy również takie, które wspierają leczenie chorób przyzębia. Dobór odpowiedniej karmy powinien być oczywiście zawsze skonsultowany z lekarzem weterynarii. Ponieważ są to karmy lecznicze, zatem ważnym jest też ustalenie ich odpowiedniej dziennej dawki. 

Każdy odpowiedzialny opiekun, kochający pupila, przy wyborze karmy powinien się kierować przede wszystkim jakością i odpowiednim składem karmy. Bezsprzecznie należy pamiętać, że w kwestii żywienia mruczek jest całkowicie zależny od opiekuna i żywi się tym co otrzyma. W naturze z pewnością nie biegałby po polach za zbożem. W końcu kot to typowy mięsożerca. Ponadto wydane w ten sposób pieniądze przełożą się na dobre zdrowie i kondycję pupila, co z kolei ograniczy koszty wizyt weterynaryjnych i środków pieniężnych przeznaczonych na leczenie mruczka. 

Produkt dodano do listy życzeń
Produkt dodano do porównania

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.