Nożyczki, obcinacze
Paznokcie u psów, tak samo jak i nasze, ciągle rosną. Trzeba jednakże podkreślić, iż nasi pupile mogą je w zupełnie naturalny sposób ścierać biegając czy chodząc po twardym podłożu. Niestety jednak większość spośród nich nie ma tego typu możliwości, zaś ich pazury odbijają się miarowych stukotem od naszych podłóg domowych. Dlaczego w ogóle warto i w jaki sposób obciąć psu pazury?
Jak zbudowane są psie pazury?
Z pewnością zdążyliśmy zauważyć, iż pazury psów mają nieco inną budowę, aniżeli nasze. Ale czy zagłębiliśmy się nieco bardziej w ich anatomię? Jest to bardzo istotne, tym bardziej zanim przystąpi się do obcięcia pazurów u pupila. Już nawet milimetr więcej, może spowodować ból u czworonoga, pojawienie się krwi, zaś zwierzak będzie mieć złe doświadczenia. Jeżeli jednak zdąży się nam, iż obetniemy pupilowi zbyt krótko pazury, należy zastosować specjalny proszek służący do zatamowania krwawienia.
Zewnętrzna część psich pazurów, pokryta jest rogową płytką, która jest bardzo twarda. Jeżeli przyglądaliśmy się pazurom psa, to pewnie wiemy, iż są one od spodu nieco jaśniejsze. Ta część to tak zwana podeszwa. Znaleźć tam można zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. To właśnie w przypadku uszkodzenia wymienionej części pazura, pojawić się może ból i obfite krwawienie. Właściciele psów, które posiadają jaśniejszy kolor pazurów, mogą znaleźć bez najmniejszego problemu ich macierz. A dzięki temu, ryzyko uszkodzenia tejże części paznokcia psa jest naprawdę małe.
Naturalne ścieranie pazurów czy może regularne skracanie?
Pazury u psów, są właściwie tym samym co nasze paznokcie: rosną przez całe życie. Ale w czasie, kiedy my jesteśmy tak zwanymi stopochodami i nasze stopy na całej powierzchni podeszwowej kontaktują się z podłożem, psy zaliczane są do tak zwanych palcochodów. W ich przypadku kończyny w czasie stania albo chodzenia kontaktują się bezpośrednio z podłożem, tylko przy pomocy palcowych członów. W idealnym przypadku, pazury psa mogą zużywać się mechanicznie pod wpływem kontaktu z różnego typu podłożem. W takim przypadku wystarczy jedynie, iż właściciel skontroluje od czasu do czasu łapy pupila.
Dlaczego obcinanie pazurów u psa jest niezbędne?
Jeżeli paznokciowa płytka naszego ulubieńca nie będzie się zużywała odpowiednio szybko, musimy jej pomóc. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia, gdyż nazbyt duże pazury mogą mieć wpływ na komfort funkcjonowania psa, uniemożliwiając mu właściwe stawianie kroków. Zaniedbywanie pielęgnacji pazurów u pupila, może przynieść niżej wymienione konsekwencje: