Nożyczki, obcinacze


Paznokcie u psów, tak samo jak i nasze, ciągle rosną. Trzeba jednakże podkreślić, iż nasi pupile mogą je w zupełnie naturalny sposób ścierać biegając czy chodząc po twardym podłożu. Niestety jednak większość spośród nich nie ma tego typu możliwości, zaś ich pazury odbijają się miarowych stukotem od naszych podłóg domowych. Dlaczego w ogóle warto i w jaki sposób obciąć psu pazury?  

Jak zbudowane są psie pazury? 

Z pewnością zdążyliśmy zauważyć, iż pazury psów mają nieco inną budowę, aniżeli nasze. Ale czy zagłębiliśmy się nieco bardziej w ich anatomię? Jest to bardzo istotne, tym bardziej zanim przystąpi się do obcięcia pazurów u pupila. Już nawet milimetr więcej, może spowodować ból u czworonoga, pojawienie się krwi, zaś zwierzak będzie mieć złe doświadczenia. Jeżeli jednak zdąży się nam, iż obetniemy pupilowi zbyt krótko pazury, należy zastosować specjalny proszek służący do zatamowania krwawienia. 

Zewnętrzna część psich pazurów, pokryta jest rogową płytką, która jest bardzo twarda. Jeżeli przyglądaliśmy się pazurom psa, to pewnie wiemy, iż są one od spodu nieco jaśniejsze. Ta część to tak zwana podeszwa. Znaleźć tam można zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. To właśnie w przypadku uszkodzenia wymienionej części pazura, pojawić się może ból i obfite krwawienie. Właściciele psów, które posiadają jaśniejszy kolor pazurów, mogą znaleźć bez najmniejszego problemu ich macierz. A dzięki temu, ryzyko uszkodzenia tejże części paznokcia psa jest naprawdę małe. 

Naturalne ścieranie pazurów czy może regularne skracanie?

Pazury u psów, są właściwie tym samym co nasze paznokcie: rosną przez całe życie. Ale w czasie, kiedy my jesteśmy tak zwanymi stopochodami i nasze stopy na całej powierzchni podeszwowej kontaktują się z podłożem, psy zaliczane są do tak zwanych palcochodów. W ich przypadku kończyny w czasie stania albo chodzenia kontaktują się bezpośrednio z podłożem, tylko przy pomocy palcowych członów. W idealnym przypadku, pazury psa mogą zużywać się mechanicznie pod wpływem kontaktu z różnego typu podłożem. W takim przypadku wystarczy jedynie, iż właściciel skontroluje od czasu do czasu łapy pupila. 

Nierzadko jednakże pazury rosną bardzo szybko i pies nie nadąży ich ścierać - wtedy muszą ścinane regularnie. Przydadzą się wówczas specjalne nożyczki dla psa albo też obcinaczki do paznokci dla psa. To, jak często przeprowadzanie pedicure u psa będzie konieczne, zależne jest od kilku kwestii: 

  • diety,
  • rasy,
  • predyspozycji indywidualnych,
  • poziomu aktywności,
  • typu podłoża, po którym nasz pies porusza się najczęściej. 

Jeżeli nasz pupil porusza się przede wszystkim po łąkach, lasach i polnych drogach, jego pazury na ogół nie będą w stanie samodzielnie się ścierać w odpowiednim tempie - powierzchnia styku łap, jest najzwyczajniej nazbyt miękka. W miejskich obszarach - na asfalcie, betonowych drogach czy też chodnikach - ale również jeżeli nasz pies uwielbia wykopywać dołki - ścieranie mechaniczne pazurów będzie dużo bardziej efektywne. Także u psów starszych skrócenie pazurów, jest nierzadko konieczne, gdyż zmniejszeniu ulega ich aktywność fizyczna, a więc możliwość intensywnego ścierania się pazurów. 

Kiedy powinniśmy obcinać pazury psu? 

Rozpoznawanie tego, kiedy jest właściwa chwila na przycinanie pazurów, jest dosyć łatwe. Wystarczy, iż wytężymy nasz słuch, kiedy pies porusza się po podłożu. Jeżeli usłyszymy stukanie, będzie to znak, iż nadszedł czas na skracanie pazurów. Nie mogą one dotykać podłogi i nie winny być także dla nas słyszalne, kiedy pies chodzi. W praktyce konieczne jest obcinanie pazurów psu raz w tygodniu albo raz na dwa tygodnie. Częstotliwość zależna jest od indywidualnego tempa wzrastania pazurów. 

Dlaczego obcinanie pazurów u psa jest niezbędne?

Jeżeli paznokciowa płytka naszego ulubieńca nie będzie się zużywała odpowiednio szybko, musimy jej pomóc. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia, gdyż nazbyt duże pazury mogą mieć wpływ na komfort funkcjonowania psa, uniemożliwiając mu właściwe stawianie kroków. Zaniedbywanie pielęgnacji pazurów u pupila, może przynieść niżej wymienione konsekwencje: 

  • kulawiznę,
  • zachwianie równowagi,
  • stany zapalne i ropne,
  • uszkodzenia kości u palców,
  • nadwrażliwość łap,
  • zwyrodnienia stawów,
  • zaburzenia chodu i postawy,
  • ból podczas chodzenia. 

Jakie są konsekwencje zbyt dużych pazurów u psa?  

Nazbyt długie pazury wywierają spory nacisk na łożyska paznokci, na skutek czego palce mogą się po pewnym czasie niekorzystnie i boleśnie wyginać, paznokcie wrastać w poduszki łap, zaś stawy będą nazbyt mocno dociążone. Pozostawione same sobie pazury, mogą prowadzić do dolegliwości bólowych w czasie chodzenia, podskakiwania i biegania. Na gładkiej powierzchni pies nie będzie w stanie łapać odpowiedniej przyczepności i będzie się po prostu ślizgać. Po danym czasie zagraża mu silne napięcie mieśni, jak i zaburzenia postawy, gdyż pupil, chcąc uniknąć bólu, będzie przyjmował oszczędzającą postawę i postawi łapy pod nieodpowiednim kątem. Zbyt długie pazury, odznaczają się tendencja do zawijania się, ale też bolesnego wbijania się skórę psiaka. 
 

Czym powinniśmy obcinać psu pazury? 

Możemy do tego zastosować specjalne nożyczki dla psa albo też obcinaczki do paznokci dla psa. Pierwsza opcja, jest w zasadzie najprostszą z możliwych. Jej użycie jednakże może być problematyczne. Nożyczki dla psa należy przede wszystkim odpowiednio trzymać w dłoni i pod właściwym kątem, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy. Znacznie łatwiejsze w użyciu są obcinaczki dla psa, w których należy tylko umieścić pazura i nacisnąć dźwignię. Bardziej zaawansowaną wersją, będzie obcinacz do pazurów dla psa z czujnikiem. Sygnalizuje on światłem czerwonym miejsce, które nie powinno być już obcinane, jak i zielonym światłem miejsce, gdzie paznokieć może zostać bezpiecznie przecięty. Obcinacz do pazurów z czujnikiem nerwu zapobiegnie uszkodzeniu pazurów i tym samym dolegliwościom bólowym. Jeszcze innym rozwiązaniem, są cążki do paznokci dla psa. Ich wielkość powinna zostać naturalnie dobrana do rozmiaru pazurów u psa. 

Kolejne narzędzie szlifierki do pazurów. Niektóre modele mają osłonę plastikową z otworkiem przeznaczonym na pazur. Dzięki czemu sierść pupila nie będzie się mogła przedostać do szybko działającej maszyny. 

Bez względu na to, czy wybierzemy zwykłe nożyczki dla psa, cążki, obcinaczki dla psa, czy może jeszcze inną opcję, powinniśmy zawsze uważać na to, żeby nie zrobić swojemu psu krzywdy. Źle ucięty paznokieć to nie tylko rana na ciele, ale również zniechęcenie psa do kolejnych tego typu zabiegów. Dlatego też czasami lepiej będzie powierzyć obcinanie pazurów pupila profesjonalistom.  

Produkt dodano do listy życzeń
Produkt dodano do porównania

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.