Mokra karma dla psów

Wyświetlam 1-14 z 14 produktów

Mokra karma dla psów jest nieodłącznym elementem oferty każdego sklepu zoologicznego. Jako mięsożercy - psy bardzo chętnie ją jedzą, ponieważ dzięki swojej konsystencji najbardziej przypomina naturalne zdobycze. Poza konsystencją, mokra karma dla psów wyróżnia się też o wiele bardziej intensywnym zapachem, który również wpływa na to, że psy jedzą ją chętniej. Są one o wiele bardziej podobne do naturalnego jedzenia niż karmy suche.

Warto pamiętać, że karmy dla psów dzielą się na:

 • pełnoporcjowe - czyli takie, które mogą być stosowane nawet przez całe życie zwierzęcia, gdyż zaspokajają one wszystkie jego potrzeby żywieniowe,
 • uzupełniające - różnią się od pełnoporcjowych tym, że nie zawierają w pełni zbilansowanych i kompletnych składników odżywczych, a tylko ich część (z tego względu nie mogą być jedynym pożywieniem zwierzęcia, a jedynie wzbogaceniem jego diety).

Istnieje wiele przeróżnych gatunków smakowych, które z pewnością polubi każdy czworonóg. Mokra karma dla psów może zawierać kawałki mięs takich jak drób czy wołowina. Dzięki temu można dobrać karmę wedle odpowiednich preferencji, jakie ma czworonóg.

Produkcja mokrej karmy dla psów jest nadzorowana na każdym jej etapie. Pieczołowicie sprawdzane są wszelkie miary dodatków do karmy, precyzyjnie ustala się też ilości składników odżywczych. Do jej wytworzenia korzysta się przede wszystkim z mięsa (korpusy drobiowe, tusze wołowe, podroby), a proces sterylizacji sprawia, że dodawanie konserwantów czy innych utrwalaczy nie jest konieczne. 

Tak wytworzone pożywienie przybiera formę pasztetu lub kawałków mięsa w galaretce lub sosie. Następnie karma dla psów jest pakowana do saszetek lub puszek. Stanowią one wygodną formę opakowania, z którego można wygodnie karmić psa.

Wiele poczynionych w ciągu ostatnich lat badań nad potrzebami psów sprawiło, że karmy przeznaczone dla nich są wytwarzane z uwzględnieniem zapotrzebowania na określone składniki odżywcze. Dodatkowo bierze się pod uwagę wiek i rasę czworonoga. W karmach mokrych zdecydowanie przeważającą częścią są surowce mięsne. Wobec takiego rozkładu składników, często do karm mokrych dodaje się też surowce pochodzenia roślinnego, by dostarczyć choćby nienasycone kwasy tłuszczowe. Równie ważnymi składnikami w produkcji karm mokrych są dodatki witaminowe i mineralne oraz substancje wpływające bezpośrednio na smak karmy.

Mokra karma dla psów jest gotowana na parze. Odpowiednie dobrane składniki odżywcze, witaminy i minerały sprawiają, że sierść i zęby psa są zachowane w doskonałej kondycji. Niższa gęstość kaloryczna jaka występuje w mokrych karmach sprawia, że nadają się one dla psów cierpiących na nadwagę i otyłość. Wynika to z tego, że pies spożywa więcej treści pokarmowej, a mniej kalorii.

Oprócz tego, karmy mokre zapewniają również odpowiednią dawkę nawodnienia. Z reguły posiadają w swoim składzie ponad 75% wody. Jest to szczególnie ważne dla psów ras miniaturowych z uwagi na to, że są one najbardziej narażone na chorobę jaką jest kamica nerkowa (stanowiąca zagrożenie dla życia psa). Dodatkowo wysoka zawartość wody ułatwia psu wypróżnianie się i pozwala na uniknięcie zatwardzeń.

Mokre karmy są lepszym rozwiązaniem przy karmieniu psów starszych i tych, które mają problemy z uzębieniem. Wynika to z faktu, że takie pożywienie będzie o wiele łatwiejsze do pogryzienia z uwagi na bardziej miękką strukturę. 

Wszystkie wymienione czynniki wpływają na końcową jakość karmy. Dobrze wykonany proces wytwórczy przyczynia się do pozytywnego odbioru karmy w diecie psa, a tym samym jego samopoczucie. Składniki użyte w przygotowaniu produktu muszą przejść odpowiednie testy, dzięki czemu opiekunowie swoich zwierząt mają pewność, że kupione przez nich karmy są bezpieczne dla zdrowia ich pupili. 

Karmy weterynaryjne

Karma dla psów, która posiada odpowiednie składniki odżywcze wpływające korzystnie na leczenie konkretnych dolegliwości jest nazywana karmą weterynaryjną.

Karmy weterynaryjne są obecne w ofertach dużej ilości producentów. Mają właściwości typowo lecznicze, z tego względu są często polecane przez weterynarzy opiekunom podczas oceny zdrowia badanych psów. Specjalistyczne karmy weterynaryjne mają wiele zastosowań przy leczeniu najpowszechniej występujących dolegliwości, takich jak:

 • otyłość,
 • zaburzenia układu pokarmowego,
 • zaburzenia trzustki,
 • choroby serca,
 • wady genetyczne,
 • niewydolność nerek,
 • niewydolność wątroby,
 • kamica nerkowa,
 • cystynowa i szczawianowa,
 • dysplazja stawów.

Oprócz leczniczego wpływu na wyżej wymienione choroby, karmy weterynaryjne pozytywnie działają na układ immunologiczny czy też procesy trawienne zwierzęcia. Odpowiednio dobrany skład takich karm może pozwolić na korzystanie z nich psom, które cierpią na różne alergie.

Co warto zaznaczyć - karmy lecznicze nie koniecznie są przystosowane tylko i wyłącznie dla psów, które cierpią z powodu jakiejś choroby. Wielu opiekunów kupuje profilaktycznie specjalistyczne karmy już dla szczeniąt, gdyż odpowiednie żywienie psa od najmłodszych lat jego życia sprawia, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia u niego poważnych chorób. 

Istotną rzeczą, o której warto pamiętać kupując karmy weterynaryjne jest to, że wprowadzenie ich do diety psa powinna wyprzedzić odpowiednia konsultacja z lekarzem weterynarii. Weterynarz pomoże zadbać o odpowiednie żywienie czworonoga, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko podjęcia nieodpowiednich działań, które mogą dodatkowo zaszkodzić psu.

Warto zadbać o to, by karma lecznicza smakowała naszemu psu. Z tego względu produkty te występują w dwóch wariantach. W zależności od tego czy pies woli karmy suche czy też karmy mokre, należy dać mu te, które bardziej lubi. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której to pies nie będzie chciał jeść lub nie doje swojej porcji pożywienia.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując karmę weterynaryjną? Przede wszystkim warto znać przyczyny dolegliwości, jakie męczą zwierzaka. W tym na pewno pomoże weterynarz i dietetyk zwierzęcy. Następnie w oparciu o uzyskaną wiedzę, trzeba skrupulatnie przeczytać skład karmy i zastanowić się, jakich składników w niej zawartych potrzebuje pies. Jeśli zwierzę ma problemy z metabolizmem lub inne dolegliwości związane z układem trawiennym, należy zadbać o to, by karma nie zawierała ciężko strawnych składników i posiadała odpowiednio niską zawartość tłuszczu. Najbardziej specjalistyczne karmy weterynaryjne zawierają w składzie tylko i wyłącznie naturalne składniki, warto zatem to sprawdzać i mieć pewność, że zwierzak dostanie to co najlepsze. 

Produkt dodano do listy życzeń
Produkt dodano do porównania

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.