Sucha karma dla psów

Wyświetlam 1-24 z 52 produktów

Sucha karma dla psów jest jednym spośród podstawowych elementów w diecie czworonoga. Za jej twórcę uważany jest elektryk James Spratt żyjący w XIX wieku. Karmy suche powstają na ogół na skutek wieloetapowego procesu gotowania pod dużym ciśnieniem, dlatego też określa się je mianem karm ekstrudowanych. 

Karma sucha dla psów - czym właściwie jest? 

Sucha karma dla psów jest dość często wybieraną metodą żywienia. Łatwo możemy ją podawać w domu, ale i w podróży. Właściwie dobrane karmy suche będą również zdrową, ale i bezpieczną podstawą w diecie, co odpowiednie karmy mokre. Posiadają sporo zalet. Z powodzeniem tego typu karma dla psów, może być wykorzystywana w roli smaczków treningowych. Wpływa korzystnie na higienę w jamie ustnej, jak również dostarcza wszelkie niezbędne składniki odżywcze i minerały. 

Jak powstaje sucha karma dla psów? 

Sucha karma dla psów produkowana jest wieloetapowo, zgodnie z dokładnie określoną wcześniej kolejnością. Na samym początku przeprowadzane jest mielenie składników suchych tak, ażeby łatwiejsze stało się ich późniejsze przetwarzanie. Następny etap to tak zwane kondycjonowanie. Suche składniki mieszane są z użyciem dość wysokiej temperatury z mokrymi produktami, na przykład tłuszczem czy też wodą. Kolejnym etapem będzie tak zwane prekondycjonowanie, czyli gotowanie wstępne. Później przeprowadzane jest właściwe gotowanie, które nazywane jest ekstruzją. Przeprowadzane jest ono w ekstruderze, a polega ono na ugotowaniu karmy z zastosowaniem mechanicznej energii, która przy wysokim ciśnieniu przeciskana jest poprzez wał i cięta na właściwie wybrane pod względem wielkości i kształtu kawałki. Proces ten pozwala na uzyskanie specyficznej struktury produktu i osiągnięcie bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Niestety odbywa się w nim rozpad witamin, które uzupełniane są w następnych etapach produkcyjnych. W przypadku zachowania racjonalnych kosztów eksploatacji i najwyższego poziomu jakości otrzymanych produktów, ekstruzją umożliwia wyprodukowanie różnych rodzajów karm bez potrzeby dokonania zmian w technologicznym ciągu. Powstałe w ten sposób granulki poddawane są suszeniu, gdyż zbyt duża wilgotność sprzyjałaby z pewnością rozwojowi grzybów niebezpiecznych dla zdrowia. Później karma dla psów poddawana jest schłodzeniu celem uzyskania charakterystycznej porowatej struktury, po czym powlekana jest ona smakową otoczką i pakowana. Dokładność, kontrolowanie i powtarzalność przebiegu wyżej opisanych etapów produkcyjnych karmy suche dla psów, pozwala na uzyskiwanie bezpiecznego, jak i stałego jeśli chodzi o skład pożywienia, które będzie odpowiadać żywieniowym potrzebom zwierzęcia. 

Z jakiego powodu niektóre psy nie chcą jeść suchej karmy? 

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest łatwiejsza, aniżeli się nam wydaje. Sucha karma dla psów ma niewątpliwą zaletę, a mianowicie można ją łatwo przechowywać i podawać czworonogowi. To niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż pokarm suchy może być przetrzymywany dosyć długo. Nie to co karmy mokre, które po otwarciu muszą zostać szybko podane psiakowi. Poza tym tego typu karmę zabierzemy ze sobą praktycznie wszędzie - nie tylko na wypad kilkugodzinny za miasto ale też na długie wakacje. Kolejna zaleta tego typu karmy to możliwość dopasowania jej do indywidualnych potrzeb psa. W sprzedaży dostępne są chociażby karmy przeznaczone dla szczeniąt czy też wręcz przeciwnie dla starszych psów. Bez trudu zakupimy również karmy weterynaryjne. Są one dobrane na przykład dla psów mających alergie pokarmowe czy przechodzących rekonwalescencję po zabiegach. Karmy weterynaryjne mogą też zawierać wybrane składniki pokarmowe, które przyspieszają proces leczenia. 

O ile psy mogą bardzo lubić podawaną im karmę i mają dużą pokarmową motywację, mogą one ponadto w sytuacjach awaryjnych - to znaczy w takich, kiedy nie mamy akurat nic innego pod ręką - posłużyć w roli nagrody w ramach dobrze wykonanej komendy czy też sztuczki. 

Warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii - w czasie gryzienia suchej karmy, usunięciu ulega osad z psiego uzębienia. A dlaczego nasz pupil niechętnie je suchą karmę? Powodów może być naprawdę sporo. 

Poniżej kilka najbardziej powszechnych: 

  • choroby dziąseł i zębów - o ile sucha karma jest bezpieczniejsza dla psiego uzębienia, aniżeli ta mokra, o tyle nie każdy psiak w ramach troski o własne zęby będzie chciał ją zjeść. Niechętne do tego będą z pewnością psiaki, które mają problemy z dziąsłami i zębami. Jeśli nasz pupil jak dotąd zjadał bez trudu podawane mu pożywienia, a teraz zaczął omijanie miski, na pewno stan jego zębów będzie jedną spośród pierwszych kwestii, na które powinno się zwrócić uwagę,
  • nazbyt duża twardość karmy - nawet jeżeli nasz psiak nie cierpi z powodu schorzeń jamy ustnej, może mieć kłopoty z gryzieniem karmy, jeżeli ta będzie dla niego zbyt twarda. Taka sytuacja może mieć miejsce w wypadku źle dobranej co do wielkości czworonoga karmy,
  • pies jak dotąd dostawał karmę mokrą - tutaj przyczyn, dla których pies nie chce spożywać karmy suchej są oczywiste. Karma mokra z puszki, tak samo jak gotowane jedzenie czy też mięso surowe, jest bardziej aromatyczna, a dzięki temu też bardziej atrakcyjna od suchego pokarmu. Nie możemy oczekiwać, iż pies przestawi się szybko na nowy typ pożywienia,
  • dokarmianie pomiędzy posiłkami - jeżeli nasz psiak będzie regularnie dokarmiany pomiędzy posiłkami dużo smaczniejszymi przekąskami (w tym także resztkami z naszego stołu - szkodliwymi dla psa, ale z jego punktu widzenia bardzo dobrymi), może być przekarmiony (nie będzie odczuwał głodu w wyznaczonej porze posiłku), a ponadto będzie wolał poczekać na następną atrakcyjną porcję pożywienia, omijając przy tym suchą karmę w misce,
  • zwietrzała albo spleśniała karma - jeżeli karma będzie zbyt długo, a do tego nieodpowiednio przechowywana (w niezbyt szczelnych opakowaniach albo będzie cały czas stać w misce), straci w końcu walory smakowe, a ponadto może ulec zepsuciu - psy, z oczywistych przyczyn, nie zechcą tknąć tego typu karmy,
  • karma jest po prostu niesmaczna - na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów suchych karm - jedne spośród nich będą smaczniejsze dla naszego pupila, inne zaś mniej. Psy również mogą mieć własne smakowe preferencje, dlatego też karma, za którą jeden czworonóg przepada, może nie zostać zaakceptowana przez innego. 

Jak powinno się przechowywać suchą karmę dla psów?

Sucha karma dla psów, nie musi być przechowywana w specjalistycznych opakowaniach czy też w lodówce. Wystarczy, iż zawiniemy róg odciętej wcześniej folii celem ograniczenia dopływu powietrza do środka opakowania. Wskazane będzie trzymanie tego typu pokarmu w zacienionym i suchym miejscu. 

Produkt dodano do listy życzeń
Produkt dodano do porównania

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.